The British Open Championships 
    
 
Bands Directory   |   Events   |   Products & Services   |   People   |   Organisations   |   Reference   |   About IBEW   |   Contact
 



The British Open Championships


The British Open Championships Challenge Shield

The British Open Championships are held each year in September and comprise a selection of the top British brass bands. Bands qualify to join the ranks of this select group by gaining one of the top two or three places in the Grand Shield competition which is held in May. Bands in the lower rankings of the British Open Contest are relegated to the Grand Shield. The Senior Cup Contest has been reinstated for bands to qualify for the Grand Shield contest the following year, on a similar basis except that the top six bands in the Senior Cup will qualify (with a corresponding relegation of the bottom six from the Grand Shield).

The British Open: 151 Facts and Figures - by Allan Littlemore

Year Champion Band Conductor Test Piece
2010   
2009Cory Band Dr. Robert ChildsTitan's Progress - Hermann Pallhuber
2008Fodens RichardsonGarry Cutt Rococo Variations - Edward Gregson
2007Cory BandDr. Robert ChildsVisions of Gerontius - Kenneth Downie
2006Black DykeDr. Nicholas Childs Vienna Nights - Philip Wilby
2005Black Dyke
2. Buy As You View
3. YBS
4. Fairey FP (Music)
5. Rothwell Temperance
6. Fodens Richardson
Nicholas ChildsThe Night To Sing - Bramwell Tovey
2004Fodens Richardson
2. Buy As You View
3. Scottish Co-op
4. Kirkintilloch
5. Sellers International
6. Black Dyke
Garry CuttSt Magnus - Kenneth Downie, or Montage - Peter Graham, or Contest Music - Wilfred Heaton
2003Yorkshire Building Society
2. Whitburn
3. Black Dyke
4. Fairey
5. Brighouse & Rastrick
6. Buy As You View Cory
David KingVenus & Jupiter from The Planets - Gustav Holst, arr. Stephen Roberts
2002Buy As You View Cory
2. Fodens
3. Black Dyke
4. Brighouse and Rastrick
5. Cwmaman Institue Silver
6. Williams Fairey
Bob ChildsThe Maunsell Forts - John McCabe
2001Yorkshire Building Society
2. Black Dyke
3. Buy As You View Cory
4. Grimethorpe Colliery
5. Whitburn
6. Williams Fairey
David KingLes Preludes - F Liszt, arr. B Gay
2000Buy As You View Cory
2. Black Dyke
3. Grimethorpe Colliery
4. Williams Fairey
5. Fodens Courtois
6. Yorkshire Building Society
Bob ChildsCeremony - M Ball
1999Yorkshire Building Society
2. Black Dyke
3. Williams Fairey
4. Brighouse and Rastrick
5. Fodens Courtois
6. Buy As You View Cory
David King...Dove Descending - P Wilby
1998Williams Fairey
2. Fodens Courtois
3. Brighouse and Rastrick
4. Grimethorpe Colliery
5. Marple
6. JJB Sports Leyland
James GourlayDiversions on a Bass Theme - G Lloyd
1997Yorkshire Building Society
2. Williams Fairey
3. CWS Glasgow
4. NSK RHP Ransome
5. Grimethorpe Colliery
6. Tredegar
David KingWhitsun Wakes - M Ball
1996Marple
2. Tredegar
3. BNFL Leyland
4. Williams Fairey
5. BBS Fodens
6. Yorkshire Building Society
Gary CuttSevern Suite - E Elgar
1995Black Dyke Mills
2. Williams Fairey
3. Yorkshire Building Society
4. Rigid Container Group
5. Grimethorpe Colliery
6. Brighouse and Rastrick
James WatsonRevelation - P Wilby
1994British Nuclear Fuels Leyland
2. Black Dyke Mills
3. Grimethorpe Colliery
4. Marple
5. Yorkshire Imperial
6. BBS Fodens
Richard EvansSalamander - J McCabe
1993Williams Fairey
2. Black Dyke Mills
3. CWS Glasgow
4. Marple
5. BNFL Leyland
6. Wingates
Peter ParkesMasquerade - P Wilby
1992Black Dyke Mills
2. BNFL Leyland
3. Williams Fairey
4. Marple
5. Grimethorpe Colliery
6. Sun Life
James WatsonCloudcatcher Fells - J McCabe
1991Grimethorpe Colliery
2. Williams Fairey
3. Leyland DAF
4. BBS Fodens
5. Sellers Engineering
6. Kennedy's Swinton Concert Brass
Frank RentonPagnini Variations - P Wilby
1990Sun Life
2. Leyland DAF
3. Grimethorpe Colliery
4. Hammonds Sauce Works
5. Kennedy's Swinton Concert Brass
6. Williams Fairey
Roy NewsomeLe Roi D'Ys - E Lalo
1989Kennedy's Swinton Concert Brass
2. Hammonds Sauce Works
3. Leyland DAF
4. Black Dyke Mills
5. Grimethorpe Colliery
6. Wingates
Gary CuttDiversions - D Bourgeois
1988Rigid Containers Group
2. Black Dyke Mills
3. Williams Fairey
4. Leyland DAF
5. BBS Fodens
6. Jaguar Cars (Coventry)
Bramwell ToveyContest Music - W Heaton
1987Williams Fairey Engineering
2. BBS Fodens
3. Grimethorpe Colliery
4. Ever Ready
5. Brighouse and Rastrick
6. Desford Colliery
Roy NewsomeFreedom - H Bath
1986Black Dyke Mills
2. Fairey Engineering
3. GUS
4. BBS Fodens
5. Desford Colliery
6. Brighouse and Rastrick
Major Peter ParkesAn Epic Symphony - P Fletcher
1985Black Dyke Mills
2. Wingates
3. Fodens OTS
4. Leyland
5. Fairey Engineering
6. Grimethorpe Colliery
Major Peter ParkesSalute to Youth - G Vinter
1984Grimethorpe Colliery
2. Black Dyke Mills
3. Fairey Engineering
4. Brighouse and Rastrick
5. Desford Colliery
6. Fodens OTS
Geoffrey BrandA Comedy Overture - J Ireland
1983Black Dyke Mills
2. Brighouse and Rastrick
3. Grimethorpe Colliery
4. City of Coventry
5. GUS
6. Desford Colliery
Major Peter ParkesConnotations - E Gregson
1982Besses o' th' Barn
2. Fairey Engineerings
3. GUS
4. Desford Colliery
5. Ever Ready
6. Leyland Motors
Roy NewsomeThree Figures (Howells)
1981City of Coventry
2. Leyland Motors
3. Fodens
4. Hammonds Sauce Works
5. Grimethorpe Colliery
6. Besses o' th' Barn
Arthur KenneyVariations on a Ninth - G Vinter
1980Yorkshire Imperial Metals
2. GUS
3. Desford Colliery
4. Sun Life Stanshawe
5. CWS Manchester
6. Grimethorpe Colliery
John Price-JonesEnergy - R Simpson
1979Fairey Engineering Works
2. Desford Colliery
3. Grimethorpe Colliery
4. Black Dyke Mills
5. Besses o' th' Barn
6. Yorkshire Imperial Metals
Walter HargreavesLe Carnaval Romain - H Berlioz/Wright
1978Brighouse and Rastrick
2. Black Dyke Mills
3. Ransome Hoffman Pollards
4. Yorkshire Imperial Metals
5. City of Coventry
6. Fairey Engineering Works
Geoffrey BrandBenvenuto Cellini - H Berlioz/F Wright
1977Black Dyke Mills
2. Brighouse and Rastrick
3. Fairey Engineering Works
4. Hammond Sauce Works
5. Ever Ready
6. William Davis Construction
Major Peter ParkesDiadem of Gold - Bailey
1976Black Dyke Mills
2. Stanshawe (Bristol)
3. Brighouse and Rastrick
4. Cory
5. Grimethorpe Colliery
6. Wingates Temperance
Major Peter ParkesAn Epic Symphony - P Fletcher
1975Wingates Temperance
2. Fairey
3. Yorkshire Imperial Metals
4. Cory
5. Skellerup Woolston (New Zealand)
6. Stanshawe (Bristol)
Richard EvansFireworks - E Howarth
1974Black Dyke Mills
2. Stanshawe (Bristol)
3. GUS (Footwear)
4. Yorkshire Imperial Metals
5. Cory
6. City of Coventry
Roy NewsomeJames Cook - G Vinter
1973Black Dyke Mills
2. Grimethorpe Colliery
3. Brighouse and Rastrick
4. Yorkshire Imperial Metals
5. Hammonds Sauce Works
6. Stanshawe (Bristol)
Roy NewsomeThe Accursed Huntsman - Franck
1972Black Dyke Mills
2. Carlton Main Frickley Colliery
3. Cory
4. Grimethorpe Colliery
5. Fodens Motor Works
6. Yorkshire Imperial Metals
Geoffrey BrandSovereign Heritage - Beever
1971Yorkshire Imperial Metals
2. Black Dyke Mills
3. Grimethorpe Collikery
4. Fairey
5. Brighouse and Rastrick
6. Morris Concert
Trevor WalmsleyFestival Music - E Ball
1970Yorkshire Imperial Metals
2. CWS Manchester
3. Fodens Motor Works
4. Black Dyke Mills
5. Thoresby Colliery
6. Fairey
Trevor WalmsleyPageantry - H Howells
1969Grimethorpe Colliery
2. Carlton Main Frickley Colliery
3. Fairey
4. CWS Manchester
5. Ransome & Marles
6. GUS (Footwear)
George ThompsonSpectrum - G Vinter
1968Black Dyke Mills
2. Wingates Temperance
3. Grimethorpe Colliery
4. CWS Manchester
5. Fodens Motor Works
6. BMC (Morris Motors)
Geoffrey BrandJohn O'Gaunt - G Vinter
1967Grimethorpe Colliery
2. Fairey
3. Wingates Temperance
4. Yorkshire Imperial Metals
5. BMC (Morris Motors)
6. CWS Manchester
George ThompsonA Comedy Overture - J Ireland
1966CWS Manchester
2. Yorkshire Imperial Metals
3. BMC (Morris Motors)
4. Wingates Temperance
5. Black Dyke Mills
6. Besses o' th' Barn
Alex MortimerA Downland Suite - J Ireland
1965The Fairey Band
2. Brighouse and Rastrick
3. BMC (Morris Motors)
4. Fodens Motor Works
5. Yorkshire Imperial Metals
6. Ransome & Marles
Leonard LambSaga of the North - C Jenkins
1964Foden's Motor Works
2. Lindley
3. BMC (Morris Motors)
4. Brighouse and Rastrick
5. GUS Footwear
6. Besses o' th' Barn
Rex MortimerLorenzo - Keighley
1963The Fairey Band
2. Grimethorpe Colliery
3. Black Dyke Mills
4. Carlton Main Frickley Colliery
5. CWS Glasgow
6. Lindley
Leonard LambLife Divine - C Jenkins
1962The Fairey Band
2. Ransome & Marles
3. Yorkshire Imperial Metals
4. Crossley's Carpet Works
5. Morris Motors
6. Black Dyke Mills
Leonard LambIsland Heritage - Perkin
Adjudicators: Eric Ball, Harry Heyes, John Faulds
1961The Fairey Band
2. Wingates Temperance
3. Grimethorpe Colliery
4. Brighouse and Rastrick
5. Ransome & Marles
6. CWS Manchester
Leonard LambMain Street - E Ball
Adjudicators: Eric Ball, WaIter B. Hargreaves, T. J. Powell
1960CWS Manchester
2. Fairey
3. Grimethorpe Colliery
4. Rushden Temperance
5. Brighouse and Rastrick
6. Luton
Alex MortimerFantasia - Mozart
Adjudicators: Harry Heyes, Dr. Denis Wright, Drake Rimmer
1959Besses o' th' Barn
2. Carlton Main Frickley Colliery
3. Morris Motors
4. Fairey Aviation
5. Templemore Avenue
6. Brighouse and Rastrick
W WoodThe Undaunted - E Ball
Adjudicators: Dr. Harold Hind, Frank Wright, Eric Ball
1958Carlton Main Frickley Colliery
2. Besses o' th' Barn
3. Black Dyke Mills
4. Fodens Motor Works
5. Morris Motors
6. Creswell Colliery
Jack AthertonSunset Rhapsody - E Ball
Adjudicators: Dr. Denis Wright, T. J. Powell, Harry Heyes
1957Black Dyke Mills
2. Carlton Main Frickley Colliery
3. Fodens Motor Works
4. Besses o' th' Barn
5. Rushden Temperance
6. Fairey Aviation
GH WilcocksCarnival - Perkin
Adjudicators: Frank Wright, Dr. Harold C. Hind
1956Fairey Aviation
2. CWS Manchester
3. Carlton Main Frickley Colliery
4. Ferodo Works
5. Besses o' th' Barn
6. Creswell Colliery
Harry MortimerTam o'Shanter's Ride - Wright
Adjudicators: Dr. Denis Wright, Frank Wright, T. J. Powell
1955Ferodo Works
2. John White Footwear
3. CWS Manchester
4. Ransome & Marles
5. Y.E.W.C.O. Works
6. Rushden Temperance
George HespeSinfonietta for Brass Band - Leidzen
Adjudicators: Eric Leidzen, Walter B. Hargraves, Dr. Denis Wright
1954Munn and Felton's
2. Ferodo Works
3. John White Footwear
4. Ransome & Marles
5. CWS Manchester
6. Clayton Aniline
Stanley BoddingtonTournament for Brass - E Ball
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Dr. Denis Wright, Henry Geehl
1953National Band of New Zealand
2. Fairey Aviation
3. Black Dyke Mills
4. CWS Manchester
5. Fodens Motor Works
6. Munn & Feltons
KGL SmithThe Three Musketeers - Hespe
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Dr. Denis Wright, George W. Hespe
1952CWS Manchester
2. Fodens Motor Works
3. Munn & Feltons
4. Prescot Cable Works
5. Black Dyke Mills
6. Clayton Aniline
Eric BallScena Sinfonica - H Geehl
Adjudicators: Herbert Bennett, Henry Gheel, Dr. Harold C. Hind, Frank Wright
1951Ransome and Marle's
2. Prescot Cable Works
3. CWS Manchester
4. Cory Workmen's
5. Rushden Temperance
6. Fairey Aviation
Eric BallThe Conquerors - E Ball
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Alfred Ashpole, J. A. Greenwood
1950Fairey Aviation
2. Cory Workmen's
3. Carlton Main Frickley Colliery
4. CWS Manchester
5. Rushden Temperance
6. Munn & Feltons
Harry MortimerResurgam - E Ball
Adjudicators: Herbert Bennett, Dr. Harold C. Hind, Frank Wright
1949Fairey Aviation
2. Ransome & Marles
3. Munn & Feltons
4. Rushden Temperance
5. Horden Colliery
6. CWS Manchester
Harry MortimerRhapsody in Brass - D Goffin
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Frank Wright, Tom F. Atkinson
1948CWS Manchester
2. Fairey Aviation
3. Carlton Main Frickley Colliery
4. Creswell Colliery
5. Munn & Feltons
6. Rushden Temperance
Eric BallMusic for Brass - Wright
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Herbert Bennett, George Turner
1947Fairey Aviation
2. Wingates Temperance
3. Creswell Colliery
4. Barrow Shipyard
5. Bickershaw Colliery
6. Black Dyke Mills
Harry MortimerHenry V - Price
Adjudicators: Frank Wright, George Hawkins, A. W. Parker
1946Bickershaw Colliery
2. Fairey Aviation
3. Munn & Felton
4. Creswell Colliery
5. Carlton Main Frickley Colliery
6. Grimethorpe Colliery
Harry MortimerSalute to Freedom - E Ball
Adjudicators: Henry Geehl, Dr. Harold C. Hind, Frank Wright
1945Fairey Aviation
2. Grimethorpe Colliery
3. Bickershaw Colliery
4. Creswell Colliery
5. Edge Hill L.M.S.
6. Parc and Dare Workmen
Harry MortimerPride of Race - Wright
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Frank Wright, J. C. Dyson
1944Fairey Aviation
2. Creswell Colliery
3. Bickershaw Colliery
4. Carlton Main Frickley Colliery
5. Clydebank Burgh
6. Brighouse and Rastrick
Harry MortimerFantasia - The Tempest - Johnson
1943Bickershaw Colliery
2. Fairey Aviation
3. Creswell Colliery
4. Brighouse and Rastrick
5. Barrow Shipyard
6. Yorkshire Copper Works
W HaydockThemes from Symphony no. 5 - Beethoven
Adjudicators: Herbert Bennett, Henry Geehl. Referee: Tom Eastwood
1942Fairey Aviation Works
2. Bickershaw Colliery
3. City of Coventry
4. Brighouse and Rastrick
5. Creswell Colliery
6. Yorkshire Copper Works
Harry MortimerChoice - Lorenzo, Pageantry
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, Frank Wright. Referee: James Brier
1941Fairey Aviation Works
2. Carlton Main Frickley Colliery
3. City of Coventry
4. Bickershaw Colliery
5. Harton Colliery
6. I.C.I. (Alkali)
Harry MortimerChoice - Academic Festival Overture, Robin Hood, The Crusaders
Adjudicators: Dr. Harold C. Hind, George Hawkins
1940Bickershaw Colliery
2. Creswell Colliery
3. Brighouse and Rastrick
4. I.C.I. (Alkali)
5. City of Coventry
W HaydockClive of India - Holbrooke
Adjudicators: Harold C. Hind, Alfred Ashpole
1939Wingates Temperance
2. Nelson Old
3. Brighouse and Rastrick
4. Bickershaw Colliery
5. Black Dyke Mills
6. Cadishead Public
W WoodA Downland Suite - J Ireland
Adjudicators: James Brier, Fred Bonelli
1938Slaithwaite
2. Black Dyke Mills
3. Luton
4. Besses o' th' Barn
5. Edge Hill L.M.S.
6. Brighouse and Rastrick
N ThorpeOwain Glyndwr - Price
Adjudicators: Herbert Bennett, Harold C. Hind. Referee: Dr. R. Maldwyn Price
1937Besses o' th' Barn
2. Slaithwaite
3. Black Dyke Mills
4. Bickershaw Colliery
5. Baxendale's (Manchester) Works
6. Luton
W WoodAcademic Festival Overture - Brahms
Adjudicators: Herbert Bennett, Chas. Ward. Referee: James Brier
1936Brighouse and Rastrick
2. Abram Colliery
3. Luton
4. Black Dyke Mills
5. Wingates Temperance
6. Metropolitan Works Birmingham
William HalliwellRobin Hood - H Geehl
Adjudicators: Herbert Bennett, Frank Wright Referee: Henry Geehl
1935Black Dyke Mills
2. Wingates Temperance
3. Abram Colliery
4. Baxendale's Works
5. Nelson Old
6. Milnrow Public
William HalliwellA Northern Rhapsody - Keighley
Adjudicators: Herbert Bennett, Walter Heynolds. Referee: Dr. T Keighley
1934Brighouse and Rastrick
2. Black Dyke Mills
3. Wingates Temperance
4. Edge Hill L.M.S.
5. Nelson Old
6. Besses o' th' Barn
William HalliwellPageantry - H Howells
Adjudicators: Herbert Bennett, James Brier, C. A. Anderson
1933Brighouse and Rastrick
2. Baxendale's Works
3. Amington
4. Luton
5. Milnrow Public
6. Dove Holes Public
William HalliwellPrincess Nada - Wright
Adjudicators: Denis Wright, Herbert Bennett, George Hawkins
1932Brighouse and Rastrick
2. Nelson Old
3. Metropolitan Works Birmingham
4. Baxendale's Works
5. Luton
6. Amington
William HalliwellThe Crusaders - Keighley
Adjudicators: Dr. T. Keighley, Herbert Bennett, David Aspinall
1931Besses o' th' Barn
2. Glazebury
3. Milnrow Public
4. Irwell Springs
5. Eccles Borough
6. Dove Holes Public
William HalliwellSpringtime - Morris
Adjudicators: Dr. T. Keighley, T. J. Rees
1930Eccles Borough
2. Milnrow Public
3. Wingates Temperance
4. Carlisle St Stephens
5. Baxendale's Works
6. Glazebury
J DowOriental Rhapsody - Bantock
Adjudicators: Fred Mortimer, Basil Windsor
1929Brighouse and Rastrick
2. Wingates Temperance
3. Carlisle St Stephens
4. Nutgrove
5. Milnrow Public
6. Glazebury
F BerryPathetique - Beethoven
Adjudicators: Henrv Geehl, Geo. Nichols, Edward Dunn
1928Foden's Motor Works
2. Callender's Cable Works
3. Nutgrove
4. Carlton Main Frickley Colliery
5. Creswell Colliery
6. Rothwell Temperance
William HalliwellLorenzo - Keighley
Adjudicators: Henry Geehl, Basil Windsor
1927Foden's Motor Works
2. Callender's Cable Works
3. Milnrow Public
4. Blackpool Excelsior
5. Carlton Main Colliery
6. Nelson Old
William HalliwellMerry Wives of Windsor - Keighley
Adjudicators: Dr. T. Keighley, Geo. Nichols, James Brier
1926Foden's Motor Works
2. Wingates Temperance
3. St Hilda Colliery
4. Australian Commonwealth
5. Glazebury
6. Hebden Bridge
William HalliwellMidsummer Night's Dream - Keighley
Adjudicators: Dr. T. Keighley, Harry Barlow, Edward Dunn
1925Creswell Colliery
2. Nutgrove
3. Fodens Motor Works
4. Amington
5. Irwell Springs
6. Clydebank Burgh
JA GreenwoodMacbeth - Keighley
Adjudicators: Dr. T. Keighley, Geo. Nichols, W. Halstead
1924Newcastle Steel Works (Australia)
2. Creswell Colliery
3. Harton Colliery
4. Gwauncaegurwen
5. Wingates Temperance
6. Perfection Soap Works
AH BailieSelection from Liszt
Adjudicators: Dr. T. Keighley, J. Manley, H. Muddiman
1923Wingates Temperance
2. Creswell Colliery
3. Besses o' th' Barn
4. Perfection Soap Works
5. Gwauncaegurwen
6. South Elmsall and Frickley Colliery
William HalliwellDinorah - Meyerbeer
Adjudicators: Dr. T. Keighley, Geo. Niohols, J. Manley
1922South Elmsall and Frickley Colliery
2. Black Dyke Mills
3. Besses o' th' Barn
4. Wingates Temperance
5. Perfection Soap Works
6. Gwauncaegurwen
Noel ThorpeLohengrin - Wagner
Adjudicators: Harry Barlow, Dr. T. Keighley, Tom Morgan
1921Wingates Temperance
2. Barrow Shipyard
3. Black Dyke Mills
4. Biddulph
5. Goodshaw
6. Gwauncaegurwen
William HalliwellMaritana - Wallace
Adjudicators: Harry Barlow, H. Muddiman, Geo. Nichols
1920Besses o' th' Barn
2. Wingates Temperance
3. Yorkshire Main Colliery
4. Hebden Bridge
5. Black Dyke Mills
6. Shaw
W WoodI Lombardi - Verdi
Adjudicators: Harry Barlovi, Herbert Scott, J. Manley
1919Harton Colliery
2. Wingates Temperance
3. St Hilda Colliery
4. Black Dyke Mills
5. King Cross Halifax
6. Horwich Railway Mechanics Institute
G HawkinsThe Lily of Killarney - Benedict
Adjudicators: Harry Barlow, Tom Morgan, H. Muddiman
1918Wingates Temperance
2. Irwell Springs
3. Besses o' th' Barn
4. Darton Main Colliery
5. Fodens Motor Works
6. Horwich Railway Mechanics Institute
William HalliwellIl Bravo - Marliani
Adjudicators: Harry Barlow, Geo. H. Mercer, James F. Slater
1917Horwich Railway Mechanics Institute (RMI)
2. Black Dyke Mills
3. Woodlands Village
4. Glazebury Church
5. Pemberton Old
6. Fodens Motor Works
JA GreenwoodLe Pré aux Clercs - Hérold
Adjudicators: Harry Barlow, Angus Holden, Geo. H. Mercer
1916Horwich Railway Mechanics Institute (RMI)
2. Fodens Motor Works
3. Black Dyke Mills
4. King Cross Halifax
5. Wingates Temperance
6. Irwell Springs
JA GreenwoodLa Traviata - Verdi
Adjudicators: Harry Barlow, A. Lawton, Geo. H. Mereer
1915Foden's Motor Works
2. Horwich Railway Mechanics Institute
3. King Cross, Halifax
4. Irwell Springs
5. Harton Colliery
6. Nelson Old
William HalliwellIl Furioso - Donizetti
Adjudicators: Manuel E. Bilton, J. O. Shepherd, Frank Owen
1914Black Dyke Mills
2. Wingates Temperance
3. Foden's Motor Works
4. Hebden Bridge
5. Irwell Springs
6. Linthwaite
JA GreenwoodJoseph und seine Brüder - Mehul
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, J. O. Shepherd, W. Short
1913Foden's Motor Works
2. Shaw
3. Irwell Springs
4. Wingates Temperance
5. Crosfields Soap Works
6. St Hilda Colliery
William HalliwellA Souvenir of Gounod
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, Carl Kiefert, J. O. Shepherd
1912Foden's Motor Works
2. St Hilda Colliery
3. Shaw
4. Black Dyke Mills
5. Dannemora Steel Works
6. Irwell Springs
William HalliwellLes Diamants de la Couronne - Auber
Adjudicators: Lieut. Charlee Godfrey, Carl Kiefert, J. O. Shepherd
1911Hebden Bridge
2. Foden's Motor Works
3. Perfection Soap Works Warrington
4. Batley Old
5. Irwell Springs
6. Luton Red Cross
William HalliwellEugene Onegin - Tchaikovsky
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, Carl Kiefert, Frank Owen
1910Foden's Motor Works
2. Shaw
3. Perfection Soap Works Warrington
4. Wingates Temperance
5. Hebden Bridge
6. Slaithwaite
William HalliwellAcis and Galatea - Handel
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, Carl Kiefert, Dr. Henry Watson
1909Foden's Motor Works
2. Black Dyke Mills
3. Perfection Soap Works Warrington
4. Hebden Bridge
5. Wingates Temperance
6. Irwell Springs
William RimmerIl Bravo - Marliani
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, Manuel E. Bilton, S. Cramer-Suckley
1908Black Dyke Mills
2. Rushden Temperance
3. Perfection Soap Works Warrington
4. Lindley
5. Linthwaite
6. Irwell Springs
William RimmerA Souvenir of Grieg
Adjudicators: Lieut. Cbarles Godfrey, Carl Kiefert, J. O. 8hepherd
1907Wingates Temperance
2. Black Dyke Mills
3. Goodshaw
4. Royal Oakeley
5. Shaw
6. Pemberton Old
William RimmerRobin Hood - MacFarren
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, Manuel E. Bilton, F. Vetter
1906Wingates Temperance
2. Goodshaw
3. Rochdale Public
4. Linthwaite
5. Irwell Springs
6. Pemberton Old
William RimmerLes Huguenots - Meyerbeer
Adjudicators: Lieut. Charles Godfrey, S. Cramer-Suckley, R. C. Stephens
1905Irwell Springs
2. Black Dyke Mills
3. Lindley
4. Linthwaite
5. Rochdale Public
6. Pemberton Old
William RimmerCosi Fan Tutte - Mozart
1904Black Dyke Mills
2. Pemberton Old
3. Lindley
4. Lea Mills
5. Wingates Temperance
6. Linthwaite
John GladneySemiramide - Rossini
1903Pemberton Old
2. Black Dyke Mills
3. Irwell Springs
4. Lindley
5. Lee Mount
6. King Cross Sub
John GladneyCaractacus - Elgar
1902Black Dyke Mills
2. Pemberton Old
3. Besses o' th' Barn
4. Irwelll Springs
5. Lindley
6. Rochdale Old
John GladneyL'Ebreo - Appoloni
1901Kingston Mills
2. Lindley
3. Crooke
4. Irwell Springs
5. Pemberton Old
6. Northfield
John GladneyMirella - Gounod
1900Lindley
2. Black Dyke Mills
3. Pemberton Old
4. Lee Mount
5. Crooke
6. Hucknall Temperance
John GladneyLa Gioconda - Ponchielli
1899Black Dyke Mills
2. Hucknall Temperance
3. Lee Mount
4. Crooke
5. Lea Mills
6. Mossley
John GladneyAroldo - Verdi
1898Wyke Temperance
2. Hucknall Temperance
3. Lea Mills
4. Batley Old
5. Kettering Rifles
6. Crooke
Edwin SwiftGrand Fantasia from works of Mendelssohn
1897Mossley
2. Kingston Mills
3. Batley Old
4. Pemberton Old
5. Lindley
6. Luton Red Cross
Alex OwenMoses in Egypt - Rossini
1896Black Dyke Mills
2. Kingston Mills
3. Batley Old
4. Lindley
5. Wyke Temperance
6. Besses o' th' Barn
John GladneyGabriella - Pizzi
1895Black Dyke Mills
2. Wyke Temperance
3. Besses o' th' Barn
4. Rushden Temperance
5. Lindley
6. Mossley
John GladneyHansel und Gretel - Humperdinck
1894Besses o' th' Barn
2. Kingston Mills
3. Black Dyke Mills
4. Wyke Temperance
5. Goodshaw
6. Mossley
Alex OwenThe Golden Web - Goring Thomas
1893Kingston Mills
2. Cornholme
3. Rochdale Old
4. Batley Old
5. Denton Original
6. Kettering Town
John GladneyElaine - Bemberg
1892Besses o' th' Barn
2. Kingston Mills
3. Lindley
4. 1st Glamorgan
5. Oldham Rifles
6. Batley Old
Alex OwenZaar und Zimmermann - Lortzing
1891Black Dyke Mills
2. Wyke Temperance
3. Dewsbury Old
4. Besses o' th' Barn
5. Lindley
6. Linthwaite
John GladneyDas Nachtlager in Granada - Kreutzer
1890Batley Old
2. Leeds Forge
3. Wyke Temperance
4. Black Dyke Mills
5. Linthwaite
6. Kingston Mills
John GladneyEuryanthe - Weber
1889Wyke Temperance
2. Kingston Mills
3. Leeds Forge
4. Stocksbridge
5. Todmorden Old
6. Linthwaite
Edwin SwiftLa Reine de Saba - Gounod
1888Wyke Temperance
2. Black Dyke Mills
3. Todmorden Old
4. Wyke Old
5. Oldham Rifles
6. Rochdale Amateur
Edwin SwiftDer Fliegende Holländer - Wagner
1887Kingston Mills
2. Black Dyke Mills
3. Besses o' th' Barn
4. Honley
5. Leeds Forge
6. Todmorden Old
John GladneyL'Etoile du Nord - Meyerbeer
1886Kingston Mills
2. Heywood Rifles
3. Todmorden Old
4. Honley
5. Stocksbridge
6. Glossop Volunteers
John GladneyLa Favorita - Donizetti
1885Kingston Mills
2. Littleborough Public
3. Besses o' th' Barn
4. Oldham Rifles
5. Honley
6. Accrington
John GladneyNabucco - Verdi
1884Honley
2. Oldham Rifles
3. Black Dyke Mills
4. Linthwaite
5. Littleborough Public
6. Besses o' th' Barn
John GladneyLa Gazza Ladra - Rossini
1883Littleborough Public
2. Burslem
3. Honley
4. Oldham Rifles
5. Besses o' th' Barn
6. Stocksbridge
Edwin SwiftIl Giuramento - Mercadante
1882Clayton-le-Moors
2. Linthwaite
3. 37th West Yorkshire Rifle Volunteers (Barnsley)
4. Littleborough Public
5. Stalybridge Old
6. Oldham Rifles
Alex OwenIl Seraglio - Mozart
1881Black Dyke Mills
2. Meltham Mills
3. Stalybridge Old
4. Boarshurst
5. Trawden
6. Barnsley
Alex OwenCinq Mars - Gounod
1880Black Dyke Mills
2. Stalybridge Old
3. Nelson Old
4. Linthwaite
5. Trawden
6. Boarshurst
Alex OwenVespri Siciliani - Verdi
1879Black Dyke Mills
2. 3rd Lancashire Rifle Volunteers (Accrington)
3. 37th West Yorkshire Rifle Volunteers (Barnsley)
4. Saltaire
5. Boarshurst
J FawcettThe Last Judgement - Spohr
1878Meltham Mills
2. Kidsgrove
3. Denton Original
4. 3rd Lancashire Rifle Volunteers (Accrington)
5. Holm Mills
John GladneyRomeo e Giuletta - Gounod
1877Meltham Mills
2. Black Dyke Mills
3. Holm Mills
4. Denton Original
5. Kingston Mills
John GladneyJessonda - Spohr
1876Meltham Mills
2. Kingston Mills
3. Holm Mills
4. Linthwaite
5. Golcar
John GladneyAida - Verdi
1875Kingston Mills
2. Meltham Mills
3. Linthwaite
4. Stalybridge
5. Saltaire
John GladneyIl Talismano - Balfe
1874Linthwaite
2. Meltham Mills
3. Besses o' th' Barn
4. Dewsbury
5. Saltaire
Edwin SwiftFaust - Spohr
1873Meltham Mills
2. Robin Hood Rifles
3. Black Dyke Mills
4. Linthwaite
5. Bury Borough
John GladneyDinorah - Meyerbeer
1872Robin Hood Rifles
2. Saltaire
3. Meltham Mills
4. Besses o' th' Barn
5. Bury Borough

H LevertonSouvenir de Mozart
1871Black Dyke Mills
2. Bury Borough
3. Bacup Old
4. Robin Hood Rifles
5. Burnley 17th Lancashire Rifle Volunteers

Samuel LongbottomIl Barbiere - Rossini
1870Bacup Old
2. Matlock Volunteers
3. Dewsbury Old
4. Besses o' th' Barn
5. Wednesbury

John LordErnani - Verdi
18694th Lancashire Rifle Volunteers (Bacup)
2. Matlock Volunteers
3. Burnley 17th Lancashire Rifle Volunteers
4. Besses o' th' Barn
5. Linthwaite
John LordLe Prophète - Meyerbeer
1868Burnley 17th Lancashire Rifle Volunteers
2. Heckmondwike
3. Black Dyke Mills
4. Meltham Mills
5. Matlock Volunteer Rifle Band
 Robert le Diable - Meyerbeer
1867Clay Cross 3rd Batt Rifle Volunteers
2. Bacup
3. Compstall Bridge
4. Mow Cop 18th Rifle Volunteers
5. Dodsworth's
John NaylorDer Freischütz - Weber
1866Dewsbury Old
2. Matlock Bridge
3. Healey Hall
4. Bacup
5. Chesterfield
John PeelL'Africaine - Meyerbeer + own choice
1865Bacup
2. Dewsbury
3. Matlock
4. Stalybridge
5. Dodsworth's, Bradford
John LordUn Ballo in Maschera - Verdi + own choice
1864Bacup 4th Lancashire Volunteers
2. Stalybridge Old
3. Leeds Model
4. Matlock Volunteer Rifles
5. Black Dyke
6. Wednesbury 34th Staffordshire Rifle Volunteers
John LordThe Reminiscences of Auber + own choice
1863Black Dyke Mills
2. Bacup 4th Lancashire Volunteers
3. Craven Amateur, Silsden
4. Preston 11th Lancashire Volunteers
5. Dewsbury
Samuel LongbottomFaust - Gounod + own choice
1862Black Dyke Mills
2. Dewsbury
3. Chesterfield
4. Bacup 4th Lancashire Volunteers
5. Compstall
Samuel LongbottomMuette de Portici - Auber + own choice
1861Halifax (4th West Yorkshire Rifle Volunteers)
2. Dewsbury Rifle Corps
3. Chesterfield
4. Sherwood Rangers
5. London Victoria Amateurs
 Satanella - Balfe + own choice
1860Halifax (4th West Yorkshire Rifle Volunteers)
2. Dewsbury
3. Sherwood
4. Newark
5. Heckmondwike
 Zampa Overture - Herold + own choice
1859NO CONTEST
Only three bands entered
  
1858Accrington
2. Dewsbury
3. Mossley
4. Holmfirth
5. Meltham
Radcliffe BarnesExcerpts from The Creation - Haydn
1857Leeds (Smith's)
2. Dewsbury
3. Todmorden
4. Worksop
Richard SmithIl Trovatore - Verdi + own choice
1856Leeds Railway Foundry
2. Leeds (Smith's)
3. Accrington
4. Foxhill
5. Batley
Richard SmithStradella Overture - Flotow + own choice
1855Accrington
2. Leeds Railway Foundry
3. Mossley Temperance
4. Bramley
5. Enfield
6. Dewsbury
Radcliffe BarnesOrynthia - Melling + own choice
1854Leeds Railway Foundry
2. Dewsbury
3. Accrington
4. Foxhill Bank
5. Milburn, Leeds
6. Bury
Richard SmithTwo own choice selections
1853Mossley Temperance Saxhorn
2. Dewsbury
3. Bramley Temperance
4. Bury Borough
William TaylorTwo own choice selections