The British Regional Championships 
    
 
Bands Directory   |   Events   |   Products & Services   |   People   |   Organisations   |   Reference   |   About IBEW   |   Contact
 



The British Regional Championships

The Regional Championships, once known as the "Areas", were started in 1945. The eight regions hold contests, with a single set test piece, for each of the five sections (Championship, First, Second, Third and Fourth). The first two placed bands (usually) in each section from each region qualify for the National Championship Finals in September/October. These contests take place during March and early April each year.

                   
2011
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Paganini Variations, Philip Wilby
London & Southern CountiesRedbridge BrassZone One Brass
MidlandsVirtuosi GUSThoresby Colliery
NorthReg VardyEYMS
North WestFoden'sFairey (Geneva)
ScotlandExchange Communication WhitburnCo-operative Funeralcare
WalesCoryBeaumaris
WestWoodfallsFlowers
YorkshireBrighouse & RastrickHepworth
First Section - Le Carnival Romain, Hector Berlioz
London & Southern CountiesHaverhillEast London Brass
MidlandsPhoenix West MidlandsHathern
NorthHarrogateWestoe
North WestRoberts BakeryLongridge
ScotlandKirkintilloch KelvinBroxburn & Livingston
WalesPontardulais TownCity of Cardiff (Mellingriffith)
WestAldbourneBournemouth Concert Brass
YorkshireHammonds SaltaireYorkshire Imperial Urquhart Travel
Second Section - Resurgam, Eric Ball
London & Southern CountiesThundersleyNorthfleet Brass
MidlandsLeicestershire Co-opBilton Silver (Rugby)
NorthCatterick BrassCockerton Prize Silver
North WestMorecambeHaydock
ScotlandCity of DiscoveryGranite City Brass
WalesLlwydcoedLewis Merthyr
WestBrunel BrassPendennis Brass Falmouth
YorkshireSouth Yorkshire PoliceBarnsley Chronicle
Third Section - A Little Light Music, Philip Wilby
London & Southern CountiesBAE SystemsHangleton
MidlandsDaventryAmington
NorthYork Railway InstituteRipon City
North WestHoover (Bolton)Whitworth Vale & Healey
ScotlandBrass Sounds InverclydeSt. David's Brass
WalesGoodwickTreherbert & District
WestSidmouth TownDownton
YorkshireHorbury VictoriaCity of Bradford
Fourth Section - Prelude, Song and Dance, John Golland
London & Southern CountiesL.G.B BrassHarwich R.B.L
MidlandsBurbage (Buxton)Ireland Colliery Chesterfield
NorthNASUWT Riverside ConcertKingsway Printers Cleethorpes
North WestBesses BoysBoarshurst Silver
ScotlandMacTaggart Scott LoanheadTayport Instrumental
WalesMellingriffith 2Abertillery & District Youth
WestHatherleigh SilverNew Forest Brass
YorkshireDinnington CollieryDronfield CMW


                   
2010
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - English Heritage, George Lloyd
London & Southern CountiesRedbridge BrassAveley and Newham
MidlandsVirtuosi GUSDesford Colliery
NorthReg VardyNASUWT Riverside
North WestFoden'sFairey (Geneva)
ScotlandCo-operative FuneralcareWhitburn
WalesTredegarCory
WestFlowersCamborne Town
YorkshireBrighouse & RastrickCarlton Main Frickley Colliery
First Section - A Moorside Suite, Gustav Holst
London & Southern CountiesFriary GuildfordRegent Brass
MidlandsLangleyDerwent Brass
NorthBarton TownWansbecks Ashington Colliery
North WestFreckletonSilk Brass Macclesfield
ScotlandLochgellyBo'ness and Carriden Silver
WalesPontardulais TownWrexham Brass
WestPortishead TownBournemouth Concert Brass
YorkshireMeltham and Meltham MillsHebden Bridge
Second Section - The Kingdom of Dragons, Philip Harper
London & Southern CountiesEast London BrassBecontree Brass
MidlandsTintwistleBlidworth Welfare Band
NorthCockerton Prize SilverCatterick Brass
North WestDiggleRainford
ScotlandDalkeith & MonktonhallCoalburn Silver
WalesTylorstownDeiniolen
WestFilton Concert BrassShrewton Silver
YorkshireKnottingleySouth Yorkshire Police
Third Section - Labour and Love, Percy Fletcher
London & Southern CountiesFulham BrassBetteshanger Welfare Brass
MidlandsPorthywaen SilverShirebrook M.W.(Unison)
NorthFerryhill TownYork Railway Institute
North WestDelphHoover (Bolton)
ScotlandKilmarnock ConcertIrvine and Dreghorn
WalesGoodwickLlwydcoed
WestSidmouth TownBream Silver
YorkshireChapeltownClifton & Lightcliffe
Fourth Section - Saint-Saens Variations, Philip Sparke
London & Southern CountiesBattle TownL.G.B Brass
MidlandsShipston TownMarken Rasen RPC
NorthStape SilverNASUWT Riverside Concert
North WestHazel GroveBesses Boys
ScotlandDumfries TownLangholm Town
WalesCrwbinUpper Rhondda Brass
WestTest Valley BrassHatherleigh Silver
YorkshireWorsbrough BrassDinnington Colliery


                   
2009
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Salute to Youth, Gilbert Vinter
London & Southern CountiesRedbridge BrassZone One Brass
MidlandsDesford CollieryNewstead Brass
NorthEYMSReg Vardy
North WestFoden'sFairey
ScotlandScottish Co-opKirkintilloch
WalesCoryTredegar
WestCamborne TownFlowers
YorkshireRothwell TemperanceHepworth (Cookson Homes)
First Section - Pentacle, Graham Cole
London & Southern CountiesNorfolk BrassSandhurst Silve
MidlandsPhoenix West MidlandsCity of Coventry
NorthGT Group PeterleeBarton Town
North WestWardle Anderson BrassBlackburn & Darwen
ScotlandKirkintilloch KelvinNewtongrange Silver
WalesPoint of AyrTongwynlais Temperance
WestPoole BoroughSherbourne Town
YorkshireWakefield MetropolitanHade Edge
Second Section - New World Sketches, Dan Price
London & Southern CountiesEast London BrassYiewsley and West Drayton
MidlandsShirlandWellington (Telford)
NorthFlookburghHoughton Brass
North WestOldham (Lees)Silk Brass Macclesfield
ScotlandArbroath InstrumentalAnnan Town (APD)
WalesCity of Cardiff (Melingriffith)Deiniolen
WestCamborne 'B'Verwood Concert Brass
YorkshireHolme Silver (Disposables UK Group)Frickley/South Elmsall
Third Section - The Once and Future King, Andrew Baker
London & Southern CountiesSt. Sebastian WokinghamHungerford Town
MidlandsCubbington SilverBakewell Silver
NorthSouth Milford BrassNorth Skelton
North WestDobcross SilverDouglas Town
ScotlandCoalburn SilverDunfirmline Town
WalesRoyal Buckley TownYnyshir
WestBrunel BrassBugle Silver
YorkshireGarforthCrofton Silver
Fourth Section - The Talisman, Frank Hughes
London & Southern CountiesBattle TownWantage Silver 'B'
MidlandsWhitwellDronfield
NorthKirkby LonsdaleKingsway Printers Cleethorpes
North WestEccles BoroughCheshire Constabulary
ScotlandPeebles BurghBrass Sounds Inverclyde
WalesPontypool BrassEbbw Vale
WestSt. Breward SilverDownton
YorkshireMaltby Miners WelfareThurcroft


                   
2008
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Festival Music, Eric Ball
London & Southern CountiesRedbridge BrassAveley and Newham
MidlandsDesford CollieryVirtuosi GUS
NorthReg VardyEYMS
North WestFodens RichardsonLeyland
ScotlandWhitburnKirkintilloch
WalesTredegarBTM
WestMount CharlesSWT Woodfalls
YorkshireBlack DykeGrimethorpe Colliery
First Section - James Cook-Circumnavigator, Gilbert Vinter
London & Southern CountiesJersey Premier BrassIpswich & Norwich Co-op
MidlandsGlossop OldPhoenix West Midlands
NorthKirkbymoorside TownWansbecks Ashington Colliery
North WestRoberts BakeryBlackburn & Darwen
ScotlandBo'ness and Carriden SilverClackmannan District Brass
WalesNewbridge (Celynen)Beaumaris
WestHelston TownOtterbourne Brass
YorkshireSkelmanthorpeStannington
Second Section - Three Part Invention, Kenneth Downie
London & Southern CountiesAlder Valley BrassEpsom & Ewell Silver
MidlandsCity of Coventry BrassHarborough
NorthBarton TownMurton Colliery
North WestWardle and District Anderson BrassHaslingden and Helmshore
ScotlandCampbeltown BrassJohnstone Silver
WalesPoint of Ayr CollieryTylorstown Arriva Trains
WestBristol East and KingswoodShrewton Silver
YorkshireSlaithwaiteYBS Concert Brass
Third Section - The Dark Side of the Moon, Paul Lovatt-Cooper
London & Southern CountiesLittleport BrassHangleton
MidlandsMatlockWellington (Telford)
NorthFlookburghBillingham Silver
North WestOldham Band (Lees)Eagley
ScotlandDalkeith and Monktonhall CollieryAnnan Town (APD)
WalesBlaenavon TownCity of Cardiff (Melingriffith)
WestVerwood Concert BrassBath Spa
YorkshireRockinghamGarforth
Fourth Section - Four Cities Symphony, Rodney Newton
London & Southern CountiesHemel HempsteadTadley Concert Brass
MidlandsAmingtonCroft Silver
NorthSouth Milford BrassKirkby Lonsdale
North WestUppermillLostock Hall Memorial
ScotlandRenfrew BurghIrvine and Dreghorn
WalesCrosskeys SilverSevern Tunnel
WestBrunel BrassWincanton Silver
YorkshireLofthouse 2000Skelmanthorpe 'B'


                   
2007
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Isaiah 40 - Robert Redhead
London & Southern CountiesRedbridge BrassAveley and Newham
MidlandsStaffordshireDesford Colliery
NorthReg VardyEYMS
North WestFodens RichardsonLeyland
ScotlandKirkintillochWhitburn
WalesBuy As You ViewTredegar
WestPolySteelMount Charles
YorkshireBrighouse & RastrickHepworth (Lanson Homes)
First Section - Sinfonietta: The Wayfarer - Eric Ball
London & Southern CountiesBroseley Brass MKCity of Cambridge
MidlandsGresley CollieryDerwent Brass
NorthFellingLockwood Brass
North WestTimperleyPoulton-le-Fylde
ScotlandNewmilns & GalstonDunaskin Doon
WalesNorthop SilverTreherbert
WestHydeWoodfalls Concert Brass
YorkshireStocksbridgePennine Brass
Second Section - Carnival - Helen Perkin
London & Southern CountiesEghamCawston
MidlandsPhoenix West MidlandsHarborough
NorthWansbecks Ashington CollieryCockerton Prize Silver
North WestWardle and District Anderson BrassBlackpool Brass
ScotlandSt. Ronan's SilverGranite City Brass
WalesNewbridge (Celynen)Beaumaris 'B'
WestOcean BrassPortishead Town
YorkshireWakefield MetropolitanKippax
Third Section - Prelude and Jubilate - Darrol Barry
London & Southern CountiesEpsom & Ewell SilverThundersley
MidlandsWEM JubileeMatlock
NorthBarton TownRipon City
North WestOldham Band (Lees)Middleton
ScotlandCampbeltown BrassPerthshire Brass
WalesLlwydcoedPorthaethwy Menai Bridge
WestCamborne 'B'Wotton & District Silver
YorkshireDodworth Colliery M.W.Clifton & Lightcliffe
Fourth Section - Suite for Brass - Philip Wilby
London & Southern CountiesChalgroveGreat Yarmouth Brass
MidlandsCubbington SilverNewstead Youth
NorthFlookburghMarske Brass
North WestFormbyUppermill
ScotlandBuckhaven & MethilDundee Instrumental (St. Margaret's)
WalesCrosskeys SilverBlaenafon Concert
WestPendennis Brass (Falmouth)St. Breward Silver
YorkshireCrofton SilverInnovate Skelmanthorpe 'B'


                   
2006
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Journey to the Centre of the Earth - Peter Graham
London & Southern CountiesAveley and NewhamStaines
MidlandsNewstead WelfareJaguar (Coventry)
NorthReg VardyFishburn
North WestFodens RichardsonFairey
ScotlandScottish Co-opKirkintilloch
WalesBuy As You ViewBurry Port Town
West of EnglandMount CharlesCamborne Town
YorkshireGrimethorpe Colliery (UK Coal)Black Dyke
First Section - Voyage of Discovery - Goff Richards
London & Southern CountiesHaverhill SilverKM Medway
MidlandsFoss DykeKibworth
NorthFellingEasington Colliery
North WestWire BrassUnited Co-op (Crewe)
ScotlandDalmellingtonBroxburn and Livingston
WalesNorthop SilverPenclawdd
West of EnglandHelston TownLydbrook
YorkshireDrighlingtonMarsden Silver (Riverhead Brass)
Second Section - Images of the Millennium - Howard Snell
London & Southern CountiesJersey Premier BrassDenham Hendon Brass
MidlandsForesters Brass 2000Hopkins Solicitors Blidworth
NorthLockwood BrassWansbeck's Ashington
North WestBlackpool BrassBollington
ScotlandCity of Discovery BrassBarrhead Burgh
WalesNewbridge CelynenTylorstown (Arriva Trains)
West of EnglandSt. DennisLympstone South West Telecom
YorkshireGrange MoorMeltham & Meltham Mills
Third Section - Entertainments - Gilbert Vinter
London & Southern CountiesNorfolk Wherry BrassLGB
MidlandsLong Eaton Silver PrizeLeicestershire Co-op Snibston Charnwood
NorthDurham ConstabularyStape Silver
North WestRainford SilverFlixton
ScotlandTullis Russell MillsBroxburn Silver
WalesBeaumaris BRadyr and Morganstown Mellingriffith
West of EnglandSt. PinnockGillingham Imperial Silver
YorkshireHorbury VictoriaClifton & Lightcliffe
Fourth Section - Anglia Dances - Alan Fernie
London & Southern CountiesThundersley BrassWaterbeach Brass
MidlandsWellington (Telford) BrassAmington
NorthBarton TownBarnard Castle
North WestOldham (Lees)Formby
ScotlandTurriff SilverBon Accord Silver B
WalesLlwydcoedCrosskeys Silver
West of EnglandVerwood Concert BrassSidmouth Town
YorkshireDodworth M.W. PhoenixEmley Brass


2005
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Overture to the Opera "Rienzi", Wagner/Lorriman
London & Southern CountiesRedbridgeAveley & Newham
MidlandsWoolley Pritchard SovereignDesford Colliery
NorthReg VardyChester-le-Street Riverside
North WestLeylandFairey (FP) Music
ScotlandNewtongrange SilverWhitburn
WalesBuy As You ViewBTM
West of EnglandBournemouth Concert BrassSt Austell Town
YorkshireGrimethorpe Colliery (UK Coal)Black Dyke
First Section - Comedy Overture, John Ireland
London & Southern CountiesStainesClacton-on-Sea
MidlandsRaunds TemperanceBedworth Brass
NorthEasington CollieryLangbaurgh Brass
North WestFreckletonAshton-under-Lyne
ScotlandJohnstone SilverKirkintilloch Kelvin
WalesParc & DareWrexham Brass
West of EnglandAldbourneCinderford
YorkshireHatfield MainYorkshire Imperial Urquhart Travel
Second Section - Variations for Brass Band, Ralph Vaughan Williams
London & Southern CountiesSandhurstHorsham
MidlandsShirland Welfare TrainingWigston
NorthLockwood BrassGT Group Peterlee
North WestWire BrassDiggle
ScotlandGranite City BrassLochgelly
WalesDeiniolenRAF St Athan Voluntary
West of EnglandSt KeverneWoodfalls Concert Brass
YorkshireHebden Bridge West Yorkshire Police
Third Section - Tam O'Shanters Ride, Denis Wright
London & Southern CountiesJersey Premier BrassHitchin Town
MidlandsPhoenix West MidlandsArrow Valley
NorthDearhamHetton Silver
North WestTrinity GirlsUnited Norwest 2000 Brass
ScotlandShotts St Patrick'sSelkirk Silver
WalesNewtown SilverNewbridge Celynen
West of EnglandPortishead TownShrewton Silver
YorkshireGrange MoorSlaithwaite
Fourth Section - Divertimento, Brian Kelly
London & Southern CountiesNorfolk Wherry BrassBletchington Silver
MidlandsMatlockWellington (Telford)
NorthFive Rivers BrassDunston Silver
North WestOldham (Lees)Valley Brass (Haydock)
ScotlandBroxburn SilverCoalburn Silver
WalesRoyal OakleyLlwydcoed
West of EnglandVerwood Concert BrassSwindon Brass
YorkshireGawthorpe BrassGarforth Community


2004
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Tristan Encounters, Martin Ellerby
London & Southern CountiesRedbridge BrassAlliance Brass
MidlandsTravelsphere HolidaysStaffordshire Band
NorthReg Vardy (Ever Ready)E.Y.M.S.
North WestLeylandFairey FP (Music)
ScotlandScottish Co-opWhitburn
WalesBuy As You View CoryTredegar
West of EnglandJAG Mount CharlesCamborne Town
YorkshireYorkshire Building SocietyBlack Dyke
First Section - Coventry Variations, Bramwell Tovey
London & Southern CountiesStaines BrassNorthfleet Brass
MidlandsLangleyRiddings
NorthKirkbymoorsideBarrow Shipyard
North WestPemberton Old WiganVernon Building Society Poynton
ScotlandNewtongrange SilverNewmilns and Galston
WalesParc and DareWrexham
West of EnglandBournemouth Concert BrassLanner and District Silver
YorkshireHatfield Coal PowerDrighlington
Second Section - Kaleidoscope, Philip Sparke
London & Southern CountiesBecontree BrassSt. Albans City
MidlandsHathernRaunds Temperance
NorthEllington CollieryFelling
North WestOld Hall BrassWire Brass
ScotlandBarrhead BurghKilmarnock Concert Brass
WalesLlanrugMarkham and District
West of EnglandOtterbourne BrassForest of Dean
YorkshireYorkshire Building Society ConcertBarnsley Building Society
Third Section - Vizcaya, Gilbert Vinter
London & Southern CountiesSandhurst SilverChinnor
MidlandsShirland Welfare TrainingStamford Brass
NorthLockwood BrassCarlisle St. Stephens
North WestHoover (Bolton)United Norwest 2000 Brass
ScotlandSt. David's BrassJedforest Instrumental
WalesNewtownRoyal Buckley
West of EnglandSt. DennisHayle Town
YorkshireStanley Newmarket CollierySlaithwaite
Fourth Section - Partita, Edward Gregson
London & Southern CountiesWaterbeach BrassPotters Bar Town
MidlandsRushden WindmillNewhall
NorthBillingham SilverDurham Constabulary
North WestPemberton Old Wigan BUppermill
ScotlandDunfermline TownNewlands Concert
WalesRadyr and MorganstownGoodwick Brass
West of EnglandPillowell SilverBratton Silver
YorkshireGrange MoorGawthorpe Brass


2003
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Prague, Judith Bingham
London & Southern CountiesRedbridge BrassAlliance Brass
MidlandsDesford CollieryRansome
NorthEver ReadyE.Y.M.S.
North WestFodens RichardsonWilliams Fairey
ScotlandCWS (Glasgow) BandKirkintilloch
WalesBuy as you View CoryTredegar
West of EnglandCamborne TownFlowers
YorkshireBrighouse & RastrickAsda Stocksbridge
First Section - Passacaglia on a Theme of Brahms, Arthur Butterworth
London & Southern CountiesFriary GuildfordZone One Brass
MidlandsKibworthRiddings
NorthBHK HordenBarrow Shipyard
North WestUnited Co-op (Crewe)United Norwest Co-op Milnrow
ScotlandBathgate BandBon-Accord Silver Band
WalesTreherbert & DistrictAbergavenny Borough
West of EnglandCity of BristolTest Valley Brass
YorkshireKnottingley SilverHade Edge
Second Section - Celestial Prospect, Wilfred Heaton
London & Southern CountiesWantage SilverBroseley Brass
MidlandsShirley BandDarley Dale
NorthLangbaurgh BrassHoughton Brass
North WestBollingtonManx Concert Brass
ScotlandNewmills and GalstonArbroath Instrumental Band
WalesLlanrugPenclawdd
West of EnglandLanner & District SilverLympstone South West Telecom
YorkshireOld SilkstoneHatfield Coal Power
Third Section - Northern Landscapes, Peter Graham
London & Southern CountiesWare BrassFulbourn & Teversham RBL
MidlandsDaventry BrassCarlton Brass
NorthWansbeck's AshingtonStape Silver
North WestDiggleBoarshurst
ScotlandLochgellySt Ronan's Silver Band
WalesNewbridge CelynenConwy Town
West of EnglandMichelmersh SilverSt Dennis
YorkshireHebden Bridge (Walkley's Clogs)Stanley Newmarket Colliery
Fourth Section - Lydian Pictures, Simon Dobson
London & Southern CountiesThundersley Brass BandGreat Yarmouth Brass
MidlandsPhoenix West Midlands BrassLong Eaton Silver
NorthLockwood BrassRipon City
North WestTrinity GirlsWardle & District Anderson Brass
ScotlandDumfries Town BandPeebles
WalesHarlechOgmore Valley
West of EnglandHayle TownDownton
YorkshireDinnington CollieryGrange Moor


2002
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Whitsun Wakes, Michael Ball
London & Southern CountiesRedbridge BrassAveley & Newham
MidlandsDesford CollieryTravelsphere Holidays
NorthEver ReadyEYMS
North WestFodensWilliams Fairey
ScotlandKirkintillochWhitburn
WalesBuy As You View CorySeindorf Beaumaris
West of EnglandSWT WoodfallsCamborne Town
YorkshireBlack DykeGrimethorpe Colliery (UK Coal)
First Section - Royal Parks, George Lloyd
London & Southern CountiesMatthews Norfolk BrassWelwyn Garden City
MidlandsStaffordshire BandCity of Coventry Brass
NorthGateshead BrassHarrogate
North WestPemberton Old WiganAshton Under Lyne
ScotlandBroxburn PublicClackmannan District Brass
WalesAbergavenny BoroThomas Coaches Mid Rhondda
West of EnglandSt Austell TownOcean Brass
YorkshireWakefield MetropolitanKippax
Second Section - Symphony for Brass, Victor Ewald
London & Southern CountiesNorthfleet BrassBecontree Brass
MidlandsLangleyShirley
NorthLangbaurgh BrassCockerton Prize Silver
North WestMoston & BeswickLancashire Life Morecambe
ScotlandCroy Parish SilverKirkintilloch Kelvin Brass
WalesPenclawddRhyl
West of EnglandTorbay BrassBendix Kingswood
YorkshireHade EdgeHorbury Victoria
Third Section - St Austell Suite, Kenneth Downie
London & Southern CountiesCastleton BrassYiewsley & West Drayton
MidlandsRaunds TemperanceCarlton Brass
NorthHoughton BrassEllington Colliery
North WestWire BrassSilk Brass Astra Zeneca
ScotlandShotts St Patrick's BrassArbroath Instrumental
WalesBlaenavon TownBriton Ferry
West of EnglandMichelmersh SilverRBL Crownhill
YorkshireHebden BridgeOughtibridge
Fourth Section - Suite in B Flat, Gordon Jacob
London & Southern CountiesCastle Point BrassSandhurst Silver
MidlandsWem JubileeLeics Co-op Snibston Charnwood
NorthHetton SilverKirkby Lonsdale
North WestTimperleyDouglas Town
ScotlandLochgellyJedforest Instrumental
WalesConwy TownPorthaethwy Menai Bridge
West of EnglandSt DennisHayle Town
YorkshireLinthwaiteEmley Brass


2001
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Jazz, Philip Wilby
London & Southern CountiesAveley and NewhamKidlington Concert Brass
MidlandsTravelsphere Holidays BandThoresby RJB Band
NorthFishburnEYMS
North WestWilliams FaireyFodens Courtois
ScotlandCWS GlasgowWhitburn
WalesTredegarPoint of Ayr
West of EnglandCamborne TownFlowers
YorkshireBlack Dyke BandYorkshire Building Society Band
First Section - The Undaunted, Eric Ball
London & Southern CountiesAlliance BrassStaines Brass
MidlandsKibworth BandRatby Co-operative Band
NorthHarrogate BandBroughtons Brass
North WestMossleyUnited Co-op (Crewe)
ScotlandJohnstone SilverBo'ness and Carriden
WalesBeaumarisTreherbert and District
West of EnglandThornburyCinderford Swanbrook
YorkshireAsda Stocksbridge BandPennine Brass
Second Section - The Moor of Venice, William Alwyn
London & Southern CountiesTilburyStonesfield Silver
MidlandsTowcester Studio BandTintwistle Band
NorthWestcoe STCHTYork Railway Institute
North WestDobcross YouthPoulton-le-Fylde
ScotlandLivingstone BrassTayport Instumental
WalesRoyal OakleyAmmanford Town
West of EnglandBendix KingswoodCity of Bristol Brass
YorkshireKnottingley Silver BandHade Edge Band
Third Section - Sinfonietta, Joseph Horovitz
London & Southern CountiesCantium BrassBeacontree Brass
MidlandsBrass 2000Raunds Temperance Band
NorthFerryhill TownLangbaurgh
North WestManx Concert BrassBritish Energy Morecambe
ScotlandClydebank BurghTullis Russell Mills
WalesBeaumaris "B"Cwmbran
West of EnglandBream SilverHelston Town
YorkshireArmthorpe Elmfield BandHorbury Victoria Band
Fourth Section - Sinfonietta Pastorale, Henry Geehl
London & Southern CountiesSandhurst SilverFulbourn and Teversham RBL
MidlandsCarlton BrassShirland Welfare Training Band
NorthSwinton and District ExcelsiorBearpark and Esh Colliery
North WestPemberton Old Wigan 'B'Nelson Brass
ScotlandArbroath InstrumentalDundee Instrumental
WalesLlanelli & DistrictBriton Ferry Silver
West of EnglandSaltash TownSt Dennis
YorkshireClifton & Lightcliffe BandMaltby Miners Welfare Band


2000
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Variations on an Enigma, P. Sparke
London & Southern CountiesAveley and NewhamFirst City Brass
MidlandsDesford CollieryNSK-RHP Ransome
NorthEver ReadyFishburn
North WestFodens CourtoisWilliams Fairey
ScotlandCWS (Glasgow)Unison Kinneil
WalesBuy As You View CoryTredegar
West of EnglandFlowersBodmin Town
YorkshireYorkshire Building SocietyGrimethorpe Colliery RJB
First Section - Music for the Common Man, Kenneth Downie
London & Southern CountiesBedford TownStaines
MidlandsRatby CooperativeThorsby Colliery Joy
NorthCottinghamBoldon Colliery
North WestLongridgeMossley
ScotlandBon-Accord SilverKingdom Brass
WalesRhos SilverTongwynlais Temp
West of EnglandThornburyYeovil Town
YorkshireStocksbridgeDrighlington
Second Section - Sword, Jewel and Mirror, Philip Harper
London & Southern CountiesCity of CambridgeChichester City
MidlandsIbstock Building ProductsBedworth Brass
NorthHarrogateGT Group Peterlee
North WestOldham Brass '97Pemberton Old Wigan
ScotlandJohnstone SilverCity of Discovery Brass
WalesRogerstoneRhyl
West of EnglandOcean BrassBath Spa
YorkshirePennine BrassKnottingley Silver
Third Section - Narnia Suite, Geoffrey Burgeon
London & Southern CountiesStonesfield SilverCantium Brass
MidlandsWarwick UnitversityPorthywaen
NorthFellingWesthoe
North WestOld Hall BrassSkelmersdale Prize
ScotlandLivingston BrassKirkintilloch Kelvin Brass
WalesRoyal OakleyLlanrug
West of EnglandLympstone SW TelecomsCity of Winchester Brass
YorkshireWylfrida Beehive HatfieldHorbury Victoria
Fourth Section - The Haslemere Suite, Peter Graham
London & Southern CountiesCanterbury YouthSt Sebastian Wokingham
MidlandsRaunds TemperanceMalvern Hills & District
NorthFerryhill TownLanchester
North WestDiggleEatons Farnworth
ScotlandClydebank BurghNorth Ayrshire Band
WalesBeaumaris "B"Crosskeys Silver
West of EnglandSt Breward SilverPortishead Town
YorkshireWetherby & District SilverOughtibridge


1999
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Blitz, D Bourgeois
London & Southern CountiesFirst City BrassRedbridge
MidlandsNSK-RHP RansomeDesford Colliery
NorthEver ReadyEYMS
North WestFodens CourtoisJJB Sports Leyland
ScotlandWhitburnKirkintilloch
WalesPoint of AyrTredegar
West of EnglandBodminFlowers
YorkshireCarlton Main FrickleyBrighouse & Rastrick
       

1998
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Montage, Peter Graham
London & Southern CountiesAveley & NewhamRedbridge
MidlandsDesford CollieryStaffordshire Building Society
NorthEYMSBritish Steel Teeside
North WestFodens CourtoisWilliams Fairey
ScotlandCWS GlasgowWhitburn
WalesCoryB.T.M.
West of EnglandSWT WoodfallsCamborne
YorkshireBlack Dyke MillsYorkshire Building Society
       

1997
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - A Lowry Sketchbook, Philip Wilby
London & Southern CountiesRedbridgeAveley & Newham
MidlandsNSK-RHP RansomeRhodian Brass
NorthEYMSEver Ready
North WestWilliams FaireyBBS Fodens
ScotlandCWS GlasgowWhitburn
WalesPoint of AyrCory
West of EnglandFlowersBodmin
YorkshireBrighouse & RastrickRothwell
       

1996
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Sounds, J Golland
London & Southern CountiesRedbridge BrassStaines Brass
MidlandsRigid Containters GroupRhodian Brass
NorthEast Yorkshire Motor ServicesBritish Steel Teeside
North WestWilliams FaireyBNFL
ScotlandCWS (Glasgow)Whitburn
WalesTredegarNorthop
West of EnglandSun LifeSWT Woodfalls
YorkshireGrimethorpe CollieryBrighouse & Rastrick
First Section - Spectrum, G Vinter
London & Southern CountiesHatfields of ColchesterBedford Town
MidlandsGlossop OldHathern
NorthEast Yorkshire BrassSkipton
North WestBritish Aerospace (Chadderton)Longridge
ScotlandDalkeith & MonktonhallUnison Kinneil
WalesAbergavennyThomas Coaches
West of EnglandSt AustellLydmet Lydney
YorkshirePriest LindleyKippax RJB
Second Section - Hollywood!, G Richards
London & Southern CountiesHanwellHaverhill Silver
MidlandsRiddingsPremier Brass
NorthCarlisle St StephensCockerton Silver
North WestBerisfords CardwayMossley
ScotlandLongannet CollieryBarrhead Burgh
WalesBurry Port UnisonRhos Silver
West of EnglandForest of DeanHyde
YorkshireRothwell TemperanceTingley Thornhill
Third Section - Divertimento, B Kelly
London & Southern CountiesStantonbury BrassChinnor Silver
MidlandsWhaley BridgeDerwent Brass
NorthCottinghamHarrogate
North WestHollingworthPemberton Old
ScotlandKilmarnock ConcertCampbeltown Brass
WalesDeiniolenRhyl
West of EnglandYeovil TownCosham Concert Brass
YorkshireTodmorden OldElland Silver
Fourth Section - Mexican Fiesta, R Hanmer
London & Southern CountiesSouthendBecontree Brass
MidlandsAlcester VictoriaChapel-en-le-Frith
NorthOvington TynedaleBarrow Concert
North WestManx Concert BrassMilnrow
ScotlandBon-Accord SilverTurriff Silver
WalesRoyal OakeleyNewbridge (Celynen)
West of EnglandPendennis BrassMichelmersh Silver
YorkshireGawthorpe Brass '85Sheffield Youth


1995
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Un Vie de Matelot, R Farnon
London & Southern CountiesJohn Laing (Hendon)Aveley & Newham
MidlandsDesford CollieryRigid Containers Group
NorthFishburnEver Ready
North WestWingatesBNFL
ScotlandBo'ness & CarridenNewtongrange
WalesTredegarNorthop
West of EnglandSun LifeFlowers
YorkshireBrighouse & RastrickSellers Engineering
First Section - Land of the Long White Cloud, P Sparke
London & Southern CountiesCity of CambridgeCity of Oxford
MidlandsRolls Royce (Coventry)Kibworth
NorthEast Yorkshire Motor ServicesBoldon Colliery
North WestUnited North West Co-operatives British Aerospace (Chadderton)
ScotlandBon-Accord SilverClackmannan District
WalesBeaumaris Tongwynlais
West of EnglandSwindon PegasusLydbrook
YorkshireUES StocksbridgeBarnsley Building Society (Barrow)
Second Section - Rococco Variations, A Street
London & Southern CountiesSoham ComradesHatfields of Colchester
MidlandsGlossop OldUnity Brass
NorthBroughtons BrassFlookburgh
North WestUnited Co-op (Crewe)Moston & Beswick
ScotlandTullis RussellDalkeith & Monktonhall
WalesBurry Port UnisonRhos Silver
West of EnglandHydeLanner & District
YorkshireHade EdgeSouth Yorks Police
Third Section - Snowdon Fantasy, TJ Powell
London & Southern CountiesFairlop BrassCawston
MidlandsWhaley BridgeCroft Silver
NorthGT Group PeterleeGreggs Bakery
North WestGoodshawHollingworth
ScotlandBarrhead & DistrictNewland Concert Brass
WalesDeiniolenRhyl
West of EnglandStoke Sub HamdonCorsham
YorkshireRothwell TemperanceStannington Brass
Fourth Section - Little Suite for Brass no.1, M Arnold
London & Southern CountiesSouthendCrystal Palace
MidlandsKirkby Colliery WelfareRushden Windmill
NorthKirkby LonsdaleOvington Tynedale
North WestTrinity GirlsLostock Hall Memorial
ScotlandWhitburn Burgh JuniorStranraer Youth
WalesRoyal OakeleyLlanelli Town
West of EnglandCity of BristolBideford
YorkshireElland SilverTodmorden Old


1994
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Partita, P Sparke
London & Southern CountiesRegent BrassJohn Laing (Hendon)
MidlandsWilliam Davis ConstructionThoresby Colliery
NorthEver ReadyBritish Steel Teeside
North WestBNFLMarple
ScotlandCWSNewtongrange
WalesCoryBTM
West of EnglandFlowersSWEB Camborne
YorkshireYorkshire Building SocietyBlack Dyke Mills
First Section - Maoriana, A Butterworth
London & Southern CountiesFriary GuildfordCastle Point Brass
MidlandsAncient Order of ForestersFoss Dyke
NorthEasington CollieryBoldon Colliery
North WestBlackburn & DarwenDobcross
ScotlandDunaskin DoonTayport International
WalesCwmaman InstituteNorthop Silver
West of EnglandLydbrookMount Charles
YorkshireYorkshire TractionPolypipe Doncaster
Second Section - Salford Sinfonietta, D Barry
London & Southern CountiesRunnymede BrassFriday-Ad Uckfield
MidlandsDarley DaleUnity Brass
NorthGrimsbyWansbecks Ashington
North WestGorton SilverRoberts Bakery
ScotlandBroxburn PublicSelkirk Silver
WalesPontypool BrassTylorstown & Meardy
West of EnglandSouthampton CentralGillingham Imp.
YorkshireArmthorpe ElmfieldChapeltown Silver
Third Section - Chorale and Toccata, S Bulla
London & Southern CountiesBrighton (Buses)Rover
MidlandsGlossop OldBedworth Brass
NorthFlookburghGT Group Peterlee
North WestDelphLees & Glodwick
ScotlandCroy ParishGreenhall Youth
WalesRAF St Athans VoluntaryCrosskeys Silver
West of EnglandYeovil TownMere Manor
YorkshireRothwell TemperanceYBS (Hawley)
Fourth Section - The Journeyman, R Steadman-Allen
London & Southern CountiesWrenthamCrystal Palace
MidlandsBarnovallum BrassKirkby Colliery Welfare
NorthHorden CollieryOvington Tynedale
North WestNormid 2000Barnton Silver
ScotlandNorth Ayrshire YouthRenfrew Burgh
WalesBlainaTreherbert Silver
West of EnglandCosham ConcertPendennis
YorkshireElland SilverFrickley South Elmsall


1993
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Of Men And Mountains, Edward Gregson
London & Southern CountiesJohn Laing HendonAveley
Midlands  
NorthEver ReadyFishburn
North WestBNFL LeylandBBS Fodens
ScotlandWhitburnCWS Glasgow
WalesB.T.M.Tredegar
West of EnglandSun LifeCamborne
YorkshireYorkshire ImperialDodworth
       

1992
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Frontier, Michael Ball
London & Southern CountiesRedbridgeAsphaltic Newham
Midlands  
NorthFishburnEver Ready
North WestWilliams FaireyKennedy's Swinton
ScotlandWhitburnCWS Glasgow
WalesTredegarCory
West of EnglandSun LifeBodmin
YorkshireBrighouse & RastrickGrimethorpe Colliery
       

1991
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Journey into Freedom, Eric Ball
London & Southern CountiesRedbridgeAlder Valley Aldershot
Midlands  
NorthEver ReadyNorth Skelton
North WestLeyland DAFWilliams Fairey
ScotlandNewtongrangeWhitburn
WalesB.T.M.Mid Rhondda
West of EnglandFlowersSun Life
YorkshireGrimethorpe CollieryStocksbridge
       

1990
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - The Beacons, Ray Steadman-Allen
London & Southern CountiesJohn Laing HendonRedbridge
Midlands  
NorthEver ReadyNorth Skelton
North WestLeyland DAFWilliams Fairey
ScotlandKirkintillochWhitburn
WalesTredegarB.T.M.
West of EnglandCamborneBodmin
YorkshireBlack Dyke MillsSellers Engineering
       

1989
RegionChampion BandSecond Place
Championship Section - Prisms, Peter Graham
London & Southern CountiesAsphaltic NewhamJohn Laing Hendon
Midlands  
NorthEver ReadyCoal Products
North WestBBS FodensLeyland DAF
ScotlandCWS GlasgowWhitburn
WalesParc and DareB.T.M.
West of EnglandSun LifeCamborne
YorkshireBrighouse & RastrickBlack Dyke Mills