The British National Championships - Fourth Section 
    
 
Bands Directory   |   Events   |   Products & Services   |   People   |   Organisations   |   Reference   |   About IBEW   |   Contact
 



The British National Championships - Fourth Section

The National Brass Band Championship Finals are held each year in the autumn. In recent years the lower section finals have been held at the Harrogate International Conference Centre, in September, with the Championship section final in the Royal Albert Hall in London in October. The competing bands have all, with the exception of the previous year's Champion Band of Great Britain, won their place in the finals by gaining first or second place in one of the eight Regional Championships held in the spring each year.

Year 4th Section Champions Conductor Test Piece
2011  Henry the Fifth - R. Vaughan Williams
2010Hazel GroveNigel BeasleyRoyal Mile Suite - Alan Fernie
2009St. Breward Silver Kevin MacKenzieAlta Vista - Bruce Fraser
2008Lostock Hall MemorialJohn WoodThe Shipbuilders - Peter Yorke
2007FormbyLouise HoughRoman Tryptch - Leigh Baker
2006Dodworth CollieryEliot DarwinValerius Variations - Philip Sparke
2005Valley Brass (Haydock)D. ChadwickA Mendip Celebration - Darrol Barry
2004Potters BarS GroarkeThe Four Noble Truths - Philip Sparke
2003Wardle and District Anderson BrassP. ShawCall of the Sea - Eric Ball
2002St DennisBrian MinearA Cambrian Suite - Michael Ball
2001Shirland Welfare TrainingMarie SmithAttleborough Suite- M Arnold
2000Beaumaris 'B'Fred EvansThe Seasons - P Wilby
1999Lympstone S. W.TelecomsCharles FlemingSalzburg Suite - D Wright
1998Test Valley BrassS LargeA Caledonian Journey - A Fernie
1997Brent BrassP FensomThe Fall of the Year - B Wiggins
1996Manx ConcertI ClagueA Malvern Suite - P Sparke
1995Todmordern OldD HadfieldVizcaya - G Vinter
1994Frickley/South Elmsall CollieryB TillSt Michael's Mount - E Ball
1993HollingworthJ CantLittle Suite for Brass Band - K Platts
1992Eaton's FarnworthS BoothPrelude, Song and Dance - J Golland
1991Beaumaris & DistrictG EvansLandscapes - S Johnson
1990Gorton SilverB AshbyPantheon - K Amos
1989Sovereign BrassP SmalleyContrasten - J de Haan
1988Allerton Bywater CollieryA MorrisonA Wealden Rhapsody - A Spurgin
1987Besses BoysBJ ChappellLittle Suite for Brass Band - K Platts
1986DrighlingtonC HardyDivertimento - B Kelly
1985Hesketh Bank SilverH BenthamA Saddleworth Festival Overture - G Richards
1984Boldon CollieryG RowellSecond Suite in F - Holst, arr. S Herbert
1983Handcross BrassI WalshBallad for Band - G Jacob
1982WarrenD BeckleyTuba Mirum, The Trumpet Shall Sound - G Wood
1981Rhodian BrassD WindleContest Day - E Ball
1980DelphP GoodwinDoon Valley - A Street
1979DarwenG CloughSuite for Switzerland - R Newsome
1978EcclesfieldA ExleySuite: Isle of Avalon - P Catelinet
1977Hammonds Sauce Works "B"A McLauglanLittle Suite for Brass Band - K Platts
1976Queensbury Music CentreA OwensonA Czech Fantasy - A Jakeway
1975North Skelton & DistrictK RobinsonSaltzburg Suite - D Wright
1974West Wycombe BrassD BirdYouth Salutes a Master - E Ball
1973RNR DundeeA BarrieA Wealden Rhapsody - A Spurgin
1972Fishburn CollieryJ FoxcroftLindum Suite - D Stephens
1971Ebbw Vale MunicipalDV HendyShakespearian Rhapsody - R Heath
1970HarpendenG CrosslandA Psalm for all Nations - E Ball
1969City of Coventry "B"AGA ChappellAmerican Sketches - E Ball
1968Workington TownW PetrieHomeward - E Ball
1967Chapeltown Silver PrizeE HooleJames Hook - H Geehl
1966Hatfield Main CollieryW SmithThe Spirit of Progress - D Rimmer
1965Guildford SilverF RentonNeapolitan Suite - R Barsotti
1964Stanhope SilverJ WoodhallA Souvenir of Shakespeare - W Rimmer
1963Cargo Fleet WorksA RutherfordEverybody's Child - E Ball
1962Corby SilverJ BaldwinA Garland of Classics - arr. W Rimmer
1961Hetton SilverG ScorerThree Days - W Rimmer
1960Poynton BrassCW HoltIn Tudor Days - H Geehl
1959Cammell Laird WorksR MortimerHoliday Sketches - D Rimmer
1958Elland SilverR NewsomeJohn Peel Suite - C Philips
1957Gwaun-cae-GurwenH MorrisSuite in Bb - G Jacob
1956Esh Colliery Welfare SilverJ AthertonThree Songs Without Words - E Ball
1955Brancepeth CollieryJ AinsleyThe Merry Monarch - R Bridger
1954Woodhorn CollieryA LockerBeautiful Britain - M Laurent
1953Ystalyfera Public PrizeL WilliamsCountry Sketches - P Catelinet
1952Ellington CollieryWS BondWayside Scenes - JA Greenwood
195195th Crewe ATCEB StokesCall of Youth - JA Greenwood
1950Kibworth SilverEC MooreFantasia, Mayday - JA Greenwood
1949Gomersall MillsF BraithwaitePride of the Forest - JA Greenwood
1948Wincanton SilverJB YorkeThree Songs Without Words - E Ball
1947Butterfield Tank WorksH ForbesDivertimento - E Ball